Natalija Živković
10.5937/AnaliPFB1703207Z
Tužilački model je karakterističan za zemlje anglosaksonskog pravnog sistema, dok je sudska istraga svojstvena evropskokontinentalnim zemljama. U novije vreme uočljiv je trend uvođenja tužilačke istrage i u evropskim zemljama, sa namerom povećanja efikasnosti krivičnog postupka.U Srbiji je bio zastupljen sudski koncept istrage još od 1890. godine, a donošenjem novog Zakonika o krivičnom postupku 2011. godine (ZKP/2011) prekinuta je dotadašnja tradicija i prešlo se na tužilačku istragu. U ovom radu će biti predstavljene i analizirane prednosti i mane tužilačke istrage u odnosu na sudsku, sa osvrtom na rešenja u ZKP/2011 Republike Srbije. Autor će pokušati da nađe odgovor na pitanje koji je od ta dva modela istrage zaista efikasniji, odnosno da li je opravdan prelazak sa sudskog na tužilački koncept istrage u smislu doprinosa kvalitetnijem i bržem krivičnom postupku ili je posredi samo usaglašavanje nacionalnog krivičnoprocesnog zakonodavstva sa komparativnim rešenjima.
- Bajović, V., „Položaj i ovlašćenja tužioca u SAD-u“, Branič 1/2009.
- Bajović, V., „Položaj suda i tužilaštva u novousvojenom raspravnom modelu krivičnog postupka“, Reforma krivičnog prava (ur. G. Ilić), Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije, 2014.
- Bejatović, S., „Tužilačka istraga kao obeležje reformi krivično procesnog zakonodavstva zemalja regiona (kriminalno politički razlozi ozakonjenja, stanje i perspektive)“, Tužilačka istraga regionalna krivično procesna zakonodavstva i iskustva u primeni (ur. I. Jovanović, A. Petrović Jovanović), Beograd 2014.
- Bošković, A., Tužilačko policijski koncept istrage i efikasnost krivičnog postupka, doktorska disertacija odbranjena na Pravnom fakultetu Univerziteta u Kragujevcu, Kragujevac 2010.
- Bošković, A., Pavlović, Z., „Problemski osvrt na organizaciju prethodnog krivičnog postupka u Republici Srbiji i Republici Hrvatskoj“, Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu 1/2016.
- Đurđić, V., „Uređenje prethodnog krivičnog postupka Srbije – de lege lata de lege ferenda“, Krivično zakonodavstvo – de lege lata et de lege ferenda (ur. M. Pavić), Prijedor 2015.
- Ilić, G., „Položaj i uloga policije u pretkrivičnom i prethodnom krivičnom postupku u francuskom krivičnom procesnom pravu“, Policija i pretkrivični i prethodni krivični postupak, VŠUP, Beograd 2005.
- Ilić, G. et al., Komentar Zakonika o krivičnom postupku, Beograd 2012.
- Lazin, Đ., „Sudska istraga – dileme i problemi“, Revija za kriminologiju i krivično pravo 2/2006.
- Škulić, M., „Osnovi uporednog krivično procesnog prava i osnovni problemi reforme krivičnog postupka Srbije“, Kaznena reakcija u Srbiji (ur. Đ. Ignjatović), Beograd 2011.
- Škulić, M., Krivično procesno pravo, Beograd 2014.
- Škulić, M., Ilić, G., Novi zakonik o krivičnom postupku Srbije – Reforma u stilu jedan korak napred – dva koraka nazad, Beograd 2012.
- Tintor, J., „Odbrana kao strana u postupku u tužilačkoj istrazi (analiza novog ZKP Srbije)“, Tužilačka istraga regionalna krivično procesna zakonodavstva i iskustva u primeni (ur. I. Jovanović, Ana Petrović Jovanović), Beograd 2014.
Zatvoreno za komentare