Бранислав Р. Ристивојевић, Иван Д. Милић
10.5937/AnaliPFB1601154R
Предмет пажње ауторâ су поједина питања одговорности за радње другог у прекршајном праву Републике Србије. Наиме, под одређеним условима, уколико учини прекршај дете или малолетник (потомци), уместо њега или заједно с њим могу да одговарају и друга лица, а пре свега њихови родитељи који нису вршили дужни надзор.
Разликује се прекршајна одговорност родитеља чија су деца учинила прекршај, а која су узраста до 14 година, док постоје посебна правила одговорности уколико су она узраста од 14 до 18 година. Дакле, постоји разлика у погледу одговорности родитеља уколико прекршај учини лице које је у прекршајноправном смислу дете и уколико је реч о малолетнику.
Аутори критички анализирају одредбе Закона о прекршајима, које се тичу одговорности родитеља за прекршаје које су учинили њихови потомци. На крају, закључују да је Законом о прекршајима грубо нарушен основни принцип у праву „колико права, толико обавезе и исто толико одговорности“.
- Ћоровић, Е., „Спорни облици дисциплинског кажњавања деце: да ли је реч о основу искључења противправности кривичног дела или насиљу над децом?“, Crimen 2/2012.
- Делић, Н., „Дело малог значаја и стварно кајање у кривичном законику“, Aнали Правног факултета у Београду 1/2014.
- Делић, Н., „Појам кривице у кривичном законодавству Македоније“, Право земаља у Региону, Институт за упоредно право, Београд 2010.
- Ђорђевић, Ђ., „Нови Закон о прекршајима и новине у општем делу прекршајног права“, НБП – Журнал за криминалистику и право, Београд 2014.
- Фуко, М., Надзирати и кажњавати – рођење затвора, Просвета, Београд 1997.
- Христов, А., Вујуновић, Н., Прекршајно право материјалноправни део и административно казнени поступак, Приштина 1963.
- Игњатовић, Ђ., Криминологија, Досије, Београд 2008.
- Јелачић, М., Прекршајно право – теорија и пракса, Службени гласник, Београд 2004.
- Мартиновић, А., „У сусрет почетку примене новог Закона о прекршајима“, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду 1/2014.
- Милић, И., „Евиденција прекршајно кажњених лица“, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду 1/2015.
- Милић, И., „Нови Закон о прекршајима и стари проблеми са заштитном мером обавезног лечења зависника од алкохола и психоактивних супстанци“, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду 1/2014.
- Милић, И., „Прекршајни налог“, Безбjедност – Полиција – Грађани 1–2/2015.
- Радовановић, Д., Човек и затвор – Студија интегрисаности у затворенички друштвени систем, Прометеј, Београд 1992.
- Поточки, С., Прекршајно право, опћи дио (Скрипта предавања за предмет Прекршајни и административно – казнени поступак), Загреб 1959.
- Стојановић, З., „Кривично право у доба кризе“, Бранич 1–2/2011.
- Стојановић, З., Кривично право – Општи део, Правна књига, Београд 2009.
- Шкулић, М. „Специфичности поступања према малолетницима у прекршајном поступку“, Поступање са малолетницима у прекршајном поступку – Програм обуке за судије прекршајних судова, Београд 2013.
- Вуковић, И., „О ситуацијама посредног извршилаштва у српском кривичном праву“, Aнали Правног факултета у Београду 1/2013.
- Вуковић, И., Прекршајно право, Правни факултет Универзитета у Београду – Досије, Београд 2015.
Затворено за коментаре